«Միայն «ուռա» զեկույցներով բանակը չի կատարելագործվի». Ոսկան Սարգսյան
![]() 279 Երկուշաբթի, 12 օգոստոսի, 2019 թ., 22:45 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ժամկետային զինծառայողը հայտնվել է ադրբեջանական զինուժի մոտ։ Արտակարգ դեպք, մեծ չափով՝ մտահոգիչ։ Դեպքի քննությունը կպարզի կատարվածի մեղավորներին, սակայն հարկ է ոչ միայն կոնկրետ դեպքի մեղավորներին պատժել, այլ՝ վեր հանել բանակում առկա խնդիրների պատճառները, և միջոցներ ձեռնարկել դրանք վերացնելու համար։ Միայն «ուռա» զեկույցներով բանակը չի կատարելագործվի։ Ռազմական փորձագետ չեմ, սակայն կարծում եմ, որ պետք է բարելավել սպաների սոցիալական ապահովության համար պետական հատկացումները․ բանակ ներգրավել լավագույն որակներ ունեցողներին, ոչ թե՝ բոլոր կամեցողներին։ 2-րդ, գուցե ճիշտն այն է, որ սահմանի առաջնագծում ծառայեն փորձառու, տարիքով հասուն, հոգեբանորեն կայուն պայմանագրային զինծառայողներ, ոչ թե՝ 18-20 տարեկաններ»։ |