«Հայաստանը շարունակելու է իր ներդրումն ունենալ միջազգային անվտանգության ապահովման գործում». Զոհրաբ Մնացականյան
![]() 456 Երեքշաբթի, 27 օգոստոսի, 2019 թ., 09:50 ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքին ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության երեք հիմնարար սկզբունքները. «Այս սկզբունքները կապահովեն մեր դիվանագիտության հարատև և շարունակական ընթացքը: Առաջին սկզբունքը ինքնիշխանությունն է: Այս սկզբունքի առանցքը հայասատանակենտրոնությունն է՝ առաջին հերթին Հայաստանի պետական շահերի, քաղաքացիների պաշտպանությունը»: Երկրորդ սկզբունքն, ըստ նախարար Մնացականյանի, համահայկականությունն է. «Սա և՛ սկզբունք է, և՛ միջոց: Այս սկզբունքն արտացոլում է ոչ միայն Հայաստանին՝ որպես հայության կենտրոն, այլև հայկական դիվանագիտության կողմից ՀՀ-ն, Արցախը և աշխարհասփյուռ հայությունը որպես մեկ միասնական միավոր դիտարկելու անհրաժեշտությունը»,- ասել է Մնացականյանը: Երրորդ սկզբունքն էլ փոխգործակցությունն է. «Հայաստանը պատրաստ է իրավահավասար և փոխշահավետ գործակցության ցանկացած պետության հետ: Հայաստանն աշխատելու է տարածաշրջանային խաղաղության, անվտանգության և զարգացման ուղղությամբ և այս նպատակով համագործակցելու է բարեկամ պետությունների և բոլոր մյուս գործընկերների հետ»,- ասել է արտաքին գործերի նախարարը: Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է իր ներդրումն ունենալ միջազգային անվտանգության և միջազգային համագործակցության ոլորտում՝ նպաստելով գլոբալ հիմնախնդիրների լուծմանը և սերտ համագործակցելով բոլոր գործընկերների հետ երկկողմ և բազմակողմ հնարավոր բոլոր ձևաչափերով: |