«Քաղաքական ակտուալությունը պահպանելու համար նրանց մշտապես հանցավոր ռեժիմ է պետք». Տիգրան Գրիգորյան
![]() 381 Ուրբաթ, 30 օգոստոսի, 2019 թ., 09:00 Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության անդամ Տիգրան Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այն ուժերը կամ անհատները, որոնք, Նիկոլին քննադատելիս, օգտագործում են Սերժի ժամանակների հայհոյախառն հռետորաբանությունն ու ընդդիմադիր կլիշեները, ի ցույց են դնում միայն իրենց քաղաքական սնանկությունը։ Քաղաքական ակտուալությունը պահպանելու համար նրանց մշտապես հանցավոր ռեժիմ է պետք, որովհետև այդպիսի իրականության մեջ քաղաքականությամբ զբաղվելու համար մեծ խելք պետք չէ։ Կարելի է լինել տգետ, բայց խիզախ հեղափոխական՝ վայելելով քոմենթահայության սերն ու աջակցությունը։ Մինչև հեղափոխությունն այդպիսի պահելաձևն օրինաչափ ու արդարացված էր, քանի որ իշխանությունն ուզուրպացված էր։ Բայց հիմա, երբ իշխող ուժը հաղթել է Հայաստանի նորագույն պստմության ամենաազատ ու ամենաթափանցիկ ընտրություններում, այս տիպի «քննադատությունը» կործանարար է հենց այդ ուժերի համար։ Ազատ ընտրությունների ինստիտուտի գոյության պայմաններում քաղաքական դիսկուրսի ռադիկալիզացիայի փորձն էլ ավելի է մարգինալիզացնելու այդ ուժերին և աստիճանաբար դուրս է մղելու նրանց քաղաքական ասպարեզից։ Նոր պայմաններում հաջողության են հասնելու այն ուժերը, որոնք պաթոսային պոպուլիզմի փոխարեն կկարողանան բովանդակային ու իրատեսական այլընտրանք ներկայացնել հասարակությանը և հաղթել ընտրություններում։ Հանցավոր ռեժիմի դեմ պայքարող քրոնիկ հեղափոխականների դարն անցել է»։ |