«Դա կլինի Արցախի պատմության լուսաբանման լավագույն նախադրյալը». Սուրեն Սարգսյան
![]() 274 Ուրբաթ, 30 օգոստոսի, 2019 թ., 06:30 Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տարիներ շարունակ պնդել եմ, որ արտասահմանյան պատվիրակությունների այցելությունների ժամանակ նրանց պետք է տանել ոչ միայն Ցեղասպանության հուշահամալիր, այլ նաև «Եռաբլուր»։ Ուրախ կլինեմ, եթե «Եռաբլուրի» այցելությունը դառնա պետական արարողակարգի բաղադրիչ՝ այնպես, ինչպես Ադրբեջանցիների համար դարձել է Շախիդների ծառուղի պարտադիր այցելությունը։ Իրենք ներկայացնում են Արցախյան պատերազմը՝ իրենց հարմար տեսանկյունից։ Աշխարհին թելադրում են իրենց պատմությունն ու օրակարգը։ Մենք էլ պետք է թելադրենք մեր օրակարգը՝ ներկայացնելով մեր դիրքորոշումը և իրական պատմությունը։ Հարգելի իշխանություններ, դարձրեք «Եռաբլուր» այցելությունը պետական արարողակարգի բաղկացուցիչ մաս։ Դա կլինի Արցախի պատմության լուսաբանման լավագույն նախադրյալ»։ |