«Նիկոլի գլխին ակնհայտորեն սարքում են». Նաիրի Բադալյան
Հինգշաբթի, 05 սեպտեմբերի, 2019 թ., 08:45
Նախկին լրագրող, քաղաքական վերլուծաբան Նաիրի Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Խեղկատակությունն էլ ավելի խեղկատակ ընթացք ստացավ։ Երբ 10 տարում երկրի գլխին բոլոր անպատկերացնելի աղետները բերած, երկրի պետականությունը մատուցարանի վրա Ռուսաստանին վաճառած, բոլոր հնարավոր հանցագործություններում թաթախված պետական հանցագործին ու ազգային դավաճանին առաջադրում ես միայն մեկ՝ իրավական առումով վիճահարույց ու քաղաքականացված «մեղադրանք», դա նշանակում է ոչ այլ ինչ, քան քրեական սերիական հանցագործին քաղաքականացնելու միջոցով «մաքրել» քրեականի պիտակից, շանս տալով նաև ավելի հեռու գնացող նոր հավակնությունների։
Հ.Գ. Անցյալ տարվա հաջողություններից գլխապտույտ ունեցած ու իրականության զգացողությունները կորցրած Նիկոլի գլխին ակնհայտորեն սարքում են։ Իրեն գուցե թե թվում է, թե ընդամենը լադիմիր լադիմիրովիչի կամքն է կատարում՝ նրա այցից առաջ։ Բայց էդ կամակատարությունն իր վրա թանկ է նստելու։ Ու իր ընտրությունն է, այդ ինքն է իր սեփական պրոպագանդայով ու զոմբուլիկներին ինստրուկտաժով ռոբին մեծացրել, «իր միակ ընդդիմադիրի» հրապարակային պաշտոն տվել։ Ու ռոբը տունտունիկ խաղացողներից չէ»: