Հոդված 168. Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները
Սահմանադրական դատարանը Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով սահմանված կարգով՝
1) որոշում է օրենքների, Ազգային ժողովի որոշումների, Հանրապետության նախագահի հրամանագրերի և կարգադրությունների, Կառավարության և վարչապետի որոշումների, ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի համապատասխանությունը Սահմանադրությանը:
Այստեղից հետևում է, որ հակասահմանադրական կարող է ճանաչվել այն նորմը, որը գոյություն ունի:
Մեր դեպքում Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական է ճանաչել մի նորմ, որը գոյություն չունի, այլ կերպ ասած հակասահմանադրական է ճանաչել դրա բացակայությունը, որը ոչ միայն ՍԴ-ի լիազորությունների մեջ չէ, այլ նաև դուրս է իրավական տրամաբանությունից:
Նույն հաջողությամբ, ՍԴ-ն կարող էր հակասահմանադրական ճանաչել այն, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում դիցուք գրված չէ, որ քրեական հետապնդման ենթակա չեն այն անձինք, ովքեր Արցախը համարում են սուվերեն՝ Հայաստանից անկախ պետություն:
Ուշագրավ է նաև այն, որ ՍԴ-ն իր որոշմամբ նշել է հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձ տերմինը: Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է՝