«Իվանյանի նկատմամբ նշանակված ծառայողական քննությունը չավարտված հնարավոր չի գործը կարճել». Գարեգին Միսկարյան
![]() 304 Երկուշաբթի, 09 սեպտեմբերի, 2019 թ., 02:30 «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Գարեգին Միսկարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Չենք մոռանում, որ Իվանյանի կողմից քննվող քրեական գործը դեռ չի կարճվել և հայտնի չէ, թե արդյոք պաշտոնատար անձի կողմից բնակչությունից, մարդկանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր ռադիոակտիվ, քիմիական, մանրէաբանական կամ այլ կենսաբանական նյութերով շրջակա միջավայրի աղտոտման վերաբերյալ այլ վտանգավոր տեղեկություններ թաքցվել կամ այդպիսի աղտոտման վերաբերյալ դիտավորությամբ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ հաղորդվե՞լ են, թե՞ ոչ։ Իվանյանի նկատմամբ նշանակված ծառայողական քննությունը չավարտված հնարավոր չի գործը կարճել։ Ըստ այդմ՝ պիտի սպասել քննության ավարտին, որից հետո կա երեք տարբերակ՝ Թե նշված տարբերակներից որը կլինի, դա այլ հարց է, բայց այն որ մինչև այդ հնարավոր չի որոշում կայացնել նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտության վերաբերյալ, դա օրենքի պահանջ է»։ |