Ի՞նչ խախտումներ են հայտնաբերվել Արցախի ՏԻՄ ընտրություններում ժամը 14:00-ի դրությամբ. ԻՔՄ
![]() 299 Կիրակի, 08 սեպտեմբերի, 2019 թ., 18:15 Արցախի Հանրապետությունում շարունակվում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակ» և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունների համատեղ դիտորդական առաքելությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում: Ժամը 14:00-ի դրությամբ մեր դիտորդները մշտադիտարկում են 40 ընտրատեղամաս: Հիմնական խնդիրը, որը գրանցվել է բոլոր տեղամասերում, պայմանավորված է դրանց անմատչելիության հետ, հատուկ միջոցների բացակայություն գրանցվել է դիտարկված ընտրատեղամասերի 62․5%-ում: Մի շարք տեղամասերի շրջակայքում նկատվել են կուտակումներ: Խնդիրը կարգավորել են Տեղամասային հանձնաժողովները: Խախտումների առնչությամբ գործողություններ չեն ձեռնարկվել դիտարկված ընտրատեղամասերից 7-ում: Քվեարկության մասին անհրաժեշտ տեղեկատվություն փակցված չէ 5 տեղամասում: Բացի այդ, արձանագրվել է, որ դիտարկված ընտրատեղամասերից 10-ում (25%) քվեախցիկները դրված են այնպես, որ կարող է խախտվել քվեարկության գաղտնիությունը: Գրեթե բոլոր տեղամասերում, հանձնաժողովների անդամների գործառույթների բաշխումը տեղի է ունեցել խախտումներով: 7 տեղամասում գրանցվել է, որ հանձնաժողովի նախագահը մասամբ է տիրապետում իր գործառույթներին: Ժամը 16.00-ի դրությամբ, առաքելության հինգ շրջիկ խմբերը, դիտարկել են 55 ընտրական տեղամաս: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակ» «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» |