Օրբելյանը Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը վերացնելու միջնորդություն ներկայացրեց
![]() 285 Հինգշաբթի, 12 սեպտեմբերի, 2019 թ., 15:10 Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանն այսօր դատարանում միջնորդեց անհապաղ ազատ արձակել իր պաշտպանյալ Ռոբերտ Քոչարյանին և վերացնել կալանքը: «ՍԴ-ն հաստատել է, որ ոչ միայն բացակայում է անձեռնմխելիությունը որպես հիմք, այլն նաև բացակայում են կառուցակարգերը: Հաշվի առնելով այսքանը, ՀՀ իշխանություններն ունեն պարտավորություն՝ անմիջապես վերացնել անձի սահմանադրությամբ նախատեսված իրավունքների խախտումները, իսկ տվյալ դեպքում արձանագրվել է 27-րդ հոդվածի խախտում: Ուստի խնդրում և միջնորդում ենք՝ պարոն Քոչարյանին անհապաղ ազատ արձակել և վերացնել որևէ խափանման միջոց»,- դիմելով դատարանին՝ ասաց Արամ Օրբելյանը: Դատախազությունը միջնորդեց մերժել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի միջնոդրությունը՝ խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու վերաբերյալ: Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը։ |