Մեծ «վերբովկանների դարաշրջան» է սկսվել. Սասուն Միքայելյանի և Ծառուկյանի հարաբերությունները ջերմանում են. «Իրատես»
![]() 304 Ուրբաթ, 13 սեպտեմբերի, 2019 թ., 09:10 «Ասում են, թե «Իմ քայլի» բոլոր պատգամավորների նկատմամբ մեծ «վերբովկանների դարաշրջան» է սկսվել՝ թե՛ խորհրդարանական, թե՛ արտախորհրդարանական ուժերի կողմից: Հիմնականում ակտիվ են ԲՀԿ-ականները. արդեն իսկ կան պատգամավորներ, որոնք պատրաստ են հանուն ԲՀԿ-ի լքելու «ֆրակցիան», իսկ «Իմ քայլի» ակունքներում գտնվող, վարչության անդամ չդարձած Սասուն Միքայելյանի և Գագիկ Ծառուկյանի հարաբերություններն օր օրի ավելի են ջերմանում: Ի դեպ, փորձ է արվում հակառակ գործընթացն էլ իրականացնելու ԲՀԿ-ի նկատմամբ, շոշափվում են Վարդան Ղուկասյանի ու էլի մի քանիսի անունները: «Իմ քայլում», ասում են՝ ի սկզբանե մոտ 25-ականներ են դրված եղել «նախկինների» կողմից, որոնք անհրաժեշտության դեպքում «կպայթեն»՝ պայթեցնելով իրենց հետ իշխանական ֆրակցիան, ուր շատերն էլ, հասկանալով, որ նավը խորտակվում է, ինքնակամ են ներկայանում նոր իրավիճակն ու նոր խաղը մոդերացնողներին ու «կամավոր» գրվում։ Անուններ դեռ չենք հրապարակում»,-գրում է թերթը: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում: |