Վարչապետը՝ Զինված ուժերում տեղի ունեցած բարեփոխումների մասին
![]() 307 Երկուշաբթի, 16 սեպտեմբերի, 2019 թ., 14:15 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ ՀՀ զինված ուժերում տեղի ունեցած փոփոխություններին: Նրա փոխանցմամբ՝ ժամանակակից տեսադիտարկման սարքերի քանակն ավելացել է: «Մինչև տարեվերջ մարտական դիրքերի 35 տոկոսն ապահովված կլինի խմելու ջրով...: 2020թ. պետբյուջեով 114 տոկոսով կավելանա ռազմարդյունաբերության ոլորտի բյուջեի ֆինանսավորումը»,-ասաց վարչապետը: Վարչապետը նշեց նաև, որ քանի որ զինվորների սննդի կազմակերպումը արտապատվիրակվել է 6 մասնավոր ընկերության, զինվորները բարձր որակի սնունդով են ապահովվում: «2020թ. երրորդ եռամսյակում այս համակարգը կգործի ՀՀ բոլոր մեծ զորամասերում»,-ընդգծեց նա: Բացի այդ, Փաշինյանը հիշեցրեց նաև, որ 2019թ. հունիսի 1-ին ՀՀ բանակի զինծառայողների աշխատավարձերը բարձրացել են, նաև որոշում է ընդունվել պարտադիր զինծառայողների դրամական ապահովումը 1000-2000 դրամով ավելացնելու մասին: |