«Վանեցյանը տվեց Փաշինյանի իշխանազրկման լուրջ մեկնարկը». Բաբկեն Հարությունյան
![]() 806 Երկուշաբթի, 16 սեպտեմբերի, 2019 թ., 16:55 «Երևանի պաշտպանության ճակատ» նախաձեռնության համակարգող Բաբկեն Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վանեցյանը տվեց Փաշինյանի իշխանազրկման լուրջ մեկնարկը. Արթուր Վանեցյանի հրաժարականն ԱԱԾ պետի պաշտոնից, ընդ որում Նիկոլի գործունեությունը գնահատելով՝ տարերային, հախուռն, առաջնայինը երկրորդականից և անցողիկը մնայունից չտարբերող գործելաոճ։ Սրանով Վանեցյանը ոչ միայն ամրապնդեց հասարակական այն կարծիքը, որը ժամ առ ժամ խորանում է Փաշինյանի իշխանության մասին, այլև՝ ցույց տվեց իր սկզբունքայնությունն ու հասարակության առջև հաշվետվողականությունը։ Չէ որ ԱԱԾ պետի պաշտոնն զբաղեցնող պաշտոնյան իրավունք չուներ հրաժարական տալ ու սուս ու փուս լքել պաշտոնը։ Մենք արդեն ունեցել ենք նախադեպեր, երբ մեկ-երկու առավել ցածր պաշտոններ զբաղեցնող անձինք հրաժարական են տվել՝ իրենց հրապարակային անհամաձայնությունն հայտնելով Նիկոլի վարած կործանարար քաղաքականությանը։ Սա դեռևս ամենաբարձր մակարդակով տրված առաջին անհամաձայնության հրաժարականն էր, բայց ոչ վերջինը՝ իշխանության մեջ դեռևս բարձր վարկանիշ ունեցող հաշված պաշտոնյաներից։ Առաջիկայում էլ հրաժարականների շքերթը շարունակվելու է, մինչև Նիկոլը միայնակ մնա իր տեսակի հետ։ |