«Իմ քայլի» պատգամավորները խուսափում են մեկնաբանել Արթուր Վանեցյանի պաշտոնանկությունը
![]() 337 Երեքշաբթի, 17 սեպտեմբերի, 2019 թ., 12:30 «Հստակ է, որ պարոն Վանեցյանն, ըստ էության, չի համապատասխանել այն ակնկալիքներին, որը նրա նկատմամբ ունեցել է քաղաքական մեծամասնությունը»,-այսօր ԱԺ-ում ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանն՝ անդրադառանալով Արթուր Վանեցյանի՝ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից ազատմանը: Պատգամավորն այլ մանրամասներ չներկայացրեց՝ նշելով, որ վերոնշյալ թեմայով հավելյալ մեկնաբանություններ չունի, փոխարենը նա պարբերաբար հղում էր անում ՀՀ վարչապետի խոսնակի հայտարարությանը: «Իմ քայլի» պատգամավորները պնդում են, որ իրենք որևէ տեղեկություն չունեն Վանեցյանի պաշտոնանկության վերաբերյալ: «Իմ քայլից» Սուրեն Գրիգորյանն, օրինակ, ճեպազրույցի ժամանակ ասաց. «Ինձ հարցնում եք՝ դուք չե՞ք ուզում պարզել պատճառները: Անկեղծ, ժողովուրդ ջան, չէ, չեմ ուզում պարզել: Ինձ համար տրված մեկնաբանությունները բավարար են»: |