«Հրաժարականների աղմուկի մեջ աննկատ մնաց մի հույժ կարևոր իրադարձություն». Արթուր Ղազինյան
![]() 2164 Չորեքշաբթի, 18 սեպտեմբերի, 2019 թ., 17:25 «Մեկ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարն Արթուր Ղազինյանը սոցկայքի իր էջում գրել է. «Հրաժարականների և պաշտոնանկությունների աղմուկի մեջ աննկատ մնաց մի հույժ կարևոր իրադարձություն. Մարտի 1-ի գործով հարցաքննության է հրավիրվել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը։ Մի խնդրանք/հորդոր/պահանջ. կանգ առեք, չի կարելի, արդեն հատում եք կարմիր գծեր, որոնք կենսական անվտանգային նշանակություն ունեն ոչ միայն ներքին, այլև արտաքին անվտանգության համար։ Հուշեմ՝ կան միջպետական հարաբերությունների չափանիշներ, ըստ որոնց, անկախ եղբայրական պետության՝ Արցախի հանրապետության ղեկավարին չի կարող հարցաքննել այլ անկախ պետության որևէ մարմին: Անհաժեշտության դեպքում այլ պետության ներկայացուցիչները, բարի կամոք և պայմանավորվածության հիման վրա, կարող են հայցել այցելություն եղբայրական անկախ պետության ղեկավարի մոտ՝ մտերմիկ զրույցի։ Սթափվեք»: |