«Ժամանակն է, որ անհատների հավաքականությունը զգա իր ստեղծարար ուժը». Ն. Փաշինյան
![]() 282 Երկուշաբթի, 23 սեպտեմբերի, 2019 թ., 09:30 Այսօր Լոս Անջելեսում տեղի է ունեցել ընդունելություն՝ ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի: «Այս հանդիպումն ու մթնոլորտը, որ մենք իրար հետ անցկացնում ենք, դա անմոռանալի իրադարձություն է, կարծում եմ, բոլոր ներկաների համար»,-իր ելույթի ընթացքում ընդգծեց ՀՀ վարչապետ Ն. Փաշինյանը: Նրա խոսքով՝ այսօր Հայաստանն ունի հնարավորություն ճակատագրի ղեկը վերցնել իր ձեռքը և այժմ ՀՀ-ն ունի ներուժ դա անելու համար: «Եկել է ժամանակը, որ մենք անենք հաջորդ քայլը, որ մենք՝ որպես ժողովուրդ զգանք և կարողանանք կիրառել մեր հավաքականության ուժը, և սա է այն գործոնը, որը պիտի, իսկապես, պատմական հեղափոխություն իրականացնի մեր ճակատագրի մեջ: Հիմա ժամանակն է, որ անհատների հավաքականությունը, որ կոչվում է հայ ժողովուրդ, զգա իր ստեղծարար ուժը և այն կիրառելու կոնկրետ նպատակ դնի»,-ասաց Ն. Փաշինյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |