«Էստեղ էլ հարց կառաջանա՝ արդյո՞ք «դիտավորյալ» չեն ֆայմել». Հակոբ Բադալյան
![]() 412 Երեքշաբթի, 24 սեպտեմբերի, 2019 թ., 16:50 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայկ Հարությունյանը գործով իր ցուցմունքը կարծես թե տվել էր, ու կարծես թե որևէ տենց բան չէր ասել, որ հետո վախից կամ խղճի խայթից ինքնասպան լիներ: Եվ, կամ տալուց հետո որն էր նրան սպանելու իմաստը, եթե առաջնորդվենք սպանության կանխավարկածով: Եթե նա պատրաստվում էր դատարանում ասել ավելին, այլ բան, քան իր արդեն տված ցուցմունքում, և շատ սուր մի բան՝ եթե դա կանխել հնարավոր էր միայն նրա մահով, ապա էստեղ ենթադրվում ա, որ մեղադրող կողմը պետք ա, որ պետական սահմանի նման պահպաներ նրա կյանքը և անվտանգությունը: Հիմա, դա վա՞տ են արել, թե՞ չեն արել ընդհանրապես: Եթե վատ են արել, սա մի իրավիճակ ա: Եթե դա չեն արել ընդհանրապես, ապա՝ ա ) չեն տեսել դրա անհրաժեշտությունը, հեևաբար, Հայկ Հարությունյանը առանձնապես ոչ մի նոր բան չէր էլ ավելացնելու արդեն տված ցուցմունքին, բ ) «չեն ֆայմել», կոպիտ ասած: Եվ էստեղ էլ հարց կառաջանա, արդյո՞ք «դիտավորյալ» չեն ֆայմել, թե՞ ուղղակի: իսկ եթե դիտարկենք, այսպես ասած, ցուցմունք ստիպելու տարբերակը, է, ստիպող լինեին՝ առաջին ցուցմունքին կստիպեին, էլի»: |