«Կանայք կարող են փոփոխություններ բերել մեր երկրին». ՀՀ վարչապետ
![]() 368 Հինգշաբթի, 26 սեպտեմբերի, 2019 թ., 01:35 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման նպատակներ. 2020-2030 տեսլական» գագաթաժողովի ընթացքում հայտարարել է, որ այժմ ՀՀ-ում դատական համակարգում իրականացվող բարեփոխումները կնպաստեն պետության զարգացմանը: Մասնավորապես՝ բարեփոխումների արդյունքում նոր ներդրումներ կիրականացվեն Հայաստանում, ինչի արդյունքում էլ կզարագանա տնտեսությունը: Հայաստանի վարչապետն իր ելույթի ընթացքում կարևորել է նաև կանանց դերը պետության զարգացման գործում: Նա նշել է, որ 2018-ի թավշյա հեղափոխության շնորհիվ կանանց դերը պետության կառավարման գործում ամբողջությամբ փոխվել է. «Այսօր մենք միանշանակ համոզված ենք, որ կանայք կարող են փոփոխություններ բերել մեր երկրին: Հետևաբար՝ մենք աջակցում ենք կանանց մասնակցությանը մեր կյանքի բոլոր ասպեկտներում»,- ընգծել է ՀՀ վարչապետը: Վարչապետի խոսքով՝ կանանց ներգրավվածությունը մեծացել է նաև ՏՏ, բիզնեսի և քաղաքականության ոլորտներում: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: