«Ո՛չ Լևոնը, ո՛չ Ռոբերտը, ո՛չ Սերժը, ո՛չ Նիկոլը, երկնքից չեն ընկել»․ Աշոտ Միրզոյան
Շաբաթ, 28 սեպտեմբերի, 2019 թ., 08:50
Գրող, հրապարակախոս Աշոտ Միրզոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՄԵՆՔ քննադատում ենք Լևոնին, Ռոբերտին, Սերժին, Նիկոլին։ Եվ, այո, հաճախ շատ ճիշտ ենք քննադատում։
Բայց մենք չենք ցանկանում իմանալ, թե որտեղի՞ց են նրանք հայտնվում իրենց թիմերով։ Եվ ինչո՞ւ են հենց այդպիսիները հայտնվում իշխանությունների բուրգի գագաթին։
Համամիտ եմ այն եզրույթին, որ գերտերությունները հատուկ գործակալությունների միջոցով փոքր երկրներում իրենց ենթակաների, մեզ համար՝ վատի առանձնահատուկ սելեկցիա են կատարում։ Դա ակնհայտ է։
Բայց ինչո՞ւ մեզ մոտ այդքան հեշտ է այն տեղի ունենում։ Գուցե մեր հասարակությունը դրա պարարտ հողն է։ Գուցե՞ մենք ենք հենց վատ՝ թունավոր ծաղիկի թուփը։ Այ դա չենք ցանկանում հասկանալ։ Ո՛չ Լևոնը, ո՛չ Ռոբերտը, ո՛չ Սերժը, ո՛չ Նիկոլը, երկնքից չեն ընկել։ Ծնվել են հայկական ընտանիքներում։ Ձևավորվել են մեր միջավայրերում։ Եվ նրանք ընդամենը մեր հայելային արտացոլանքներն են։ Դա պիտի հասկանանք։ Մենք ենք այդպիսին։