«Աշխատեք ըմբռնել, թե ինչ է լինում, երբ միջպետական հարաբերությունների հիմքում արժանապատիվ կեցվածքն է». Վարդ Սիմոնյան
![]() 305 Չորեքշաբթի, 02 հոկտեմբերի, 2019 թ., 10:10 Լրագրող Վարդ Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արալեզների դավադրությունը դարձյալ տապալվեց 500 տարի անընդմեջ պետականություն ունեցող ռուսների համար առնվազն նվաստացուցիչ է այսպիսի ռուսալեզ, ապագաղափարական գործակալական որջի գոյությունը: Պահարաններից դուրս են բերվում դիակներ, որոնք տասնյակ տարիներ զբաղված են եղել Հայաստանի միսն ու ոսկորը մենձ ախպորը փեշքեշ անելով և իրենց ստորաքարշությամբ փորձել երկարաձգել օրվա իշխանության ոչ լեգիտիմ գոյությունը: Դիակապտում կլինի այսօրինակ բիոզանգվածի մասին ծավալումը, մանավանդ որ սրանց ագիտպրոպն այն աստիճան տգետ ու ողորմելի է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների բազմաբևեռ խնդիրը չզորեց Քոչարյան Ռոբերտի քթից մի մետր հեռու տանել: Ուր հասնի սրանց անդրշիրիմյան դժոխքը, որդն ինչքան ուտի սրանց ծանծաղ ուղեղը, որ կարծեն, թե Պուտինն իր վառած հաճախորդի խաթեր, էն Արփինեի հանգույն՝ իր ռեսուրսն առնելու է և մխրճվի մեր ջանը: |