«ԵԱՏՄ հանցագործն իր ոտքով է ներկայացել». Սյուզաննա Սիմոնյան
Չորեքշաբթի, 02 հոկտեմբերի, 2019 թ., 10:30
Նախկին ՀԽ մամլո քարտուղար Սյուզաննա Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԵԱՏՄ հանցագործն իր ոտքով է ներկայացել։ Ինչպիսի հրաշալի առիթ «Արտագաղթեք, որ հեղափոխություն չանեք» զարհուրելի մտքի հեղինակին ձերբակալելու համար: Բայց նա, իհարկե, այլ լուրջ հանցագործությունների ևս հեղինակ է:
Նախկին վարչապետ և կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը 2003 թվականի վերջին վաճառեց Հայաստանի ունեցած ոսկու ողջ պահուստային ֆոնդը, որը կազմում էր 1 տոննա 396 կիլոգրամ: Գործարքը կատարվեց լիակատար գաղտնիության պայմաններում: Հասույթը կազմեց մոտ 18 միլիոն: Հիշում եմ այդ վաճառականը բավականին գոհ էր իր այդ գործարքից, բայց գործարքից անմիջապես հետո ոսկու գինը թռիչքաձև բարձրացավ, և նույնիսկ 2009-ի ճգնաժամի պայմաններում ոսկու գինը բավական իջավ, բայց մնաց 2 անգամ ավելի քան վաճառքի գինն էր՝ 400 դոլլարը: Եվ հասույթը կարող էր 2 անգամ ավել լինել: Նման արագ և գաղտնի պայմաններում կնքված գործարքը ոչ այլ ինչ էր քան խայտառակություն կամ պարզապես հարսի ռեսուրսով, ինչպես կասեր Արփոն, փեսուն լավություն անել: Իսկ ավելի ճիշտ՝ պետական դավաճանություն:
Նաիրիտի հանցագործության մասին էլ չխոսեմ»: