«Շարմազանովներ, աշոտյաններ, դուք ժողովրդավարությունից խոսելու իրավունք չունեք». Վահագն Խաչատրյան
![]() 225 Երեքշաբթի, 15 հոկտեմբերի, 2019 թ., 18:25 ՀԱԿ անդամ Վահագն Խաչատրյանի ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Քոչարյանասերժական ռեժիմն ինչքան անբարո, ստոր, ազգադավ, որկրամոլ, որ հանուն մի քանի գրոշի պատրաստ են վաճառել նույնիսկ իրենց հարազատներին, հանել են մեյդան: Եվ սրանք խոսում են ժողովրդավարությունից: Ձեր իշխանավարման օրոք ռոբերտ քոչարյանը 1998-ին ընտրվել է կեղծ տեղեկանքով, 2003-ին՝ համատարած ընտրակեղծիքներով և 2004-ին բռնությամբ ճնշել է ընդդիմությանը և չի կատարել ՍԴ-ի որոշումը և վստահության հանրաքվեն տեղի չունեցավ: 2008-ի մարտի 1-ին մայրաքաղաքի կենտրոնում գնդակահարվեցին 10 ՀՀ քաղաքացիների և սերժը եկավ իշխանության արյան միջոցով, 2013-ի նախագահական ընտրությունները կեղծվեցին, 2017-ի՝ Աժ-ի ընտրությունները: Եվ քոչարյանասերժան ռեժիմի օրոք ոչ մի ընտրություն չի անցել առանց կեղծիքների և համատարած ճնշումների, բոլոր ընտրությունները կեղծվել են: Շարմազանովներ, աշոտյաններ, դուք ժողովրդավարությունից խոսելու իրավունք չունեք. դուք բռնազավթել էիք և ոչնչացրել էիք ժողովրդավարությունը»: |