«Ադրբեջանը պատրաստվում է ռազմական ագրեսիայի, մենք զիլինա ենք խաղում». ՀՀԿ խոսնակ
![]() 705 Երեքշաբթի, 22 հոկտեմբերի, 2019 թ., 12:00 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձավ Սիրիայի հյուսիսում տիրող իրավիճակին ու ՀՀ իշխանությունների արձագանքին. «Այսօր մեր երկրի առջև մարտահրավերներ կան, Սիրիայում ռազմական լուրջ գործողություններ են տեղի ունենում: Մեր կառավարության արձագանքը Դանիայի կամ Ֆրանսիայի կառավարության արձագանքից տարբերվում ա՞, էն դեպքում, որ ուղիղ գծով 300 կմ ա ստեղից Սիրիա ու այնտեղ ունենք բազմահազարանոց հայկական գաղութ: Ընդեղ մեր հայրենակիցները վտանգի մեջ են, ԱԺ-ում էս պահին նիստ ա գնում, մեկի մտքով չի անցնում դրա մասին խոսա, վարչապետը սելֆիներ ա անում: Ես դեմ չեմ, որ մարդիկ հանգստանան, բայց վարդագույն չի էլի ամեն ինչ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ իշխանությունը ցանկություն չունի լսելու այլընտրանքային կարծիք. «Ինձ չի լսում, չի սիրում, ջանդամ, թող չլսի, հազար հատ խելացի մարդիկ կան, նրանց թող լսի: Մեր պետության նավը գնում է սխալ ուղղությամբ, Ադրբեջանը պատրաստվում է ռազմական ագրեսիայի, մենք զիլինա ենք խաղում»: |