«Ալիևի ընտրած թիրախը վտանգավոր է հենց իր համար». Էդգար Առաքելյան
![]() 327 Հինգշաբթի, 28 նոյեմբերի, 2019 թ., 03:30 Քաղաքագետ Էդգար Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ալիևը քարոզչության նոր աղբյուր է փնտրում, բայց ընտրված թիրախը կարող է իր դեմ աշխատել. Ալիևը, ի դեմս Նժդեհի, թշնամու նոր կերպար է ձևավորում, որը հասարակության ուշադրությունը շեղելու և հակահայ քարոզչության նոր հնարավորություն է տալիս։ Ակնհայտ է, որ նավթի ու գազի եկամուտներով Հայաստանի նկատմամբ ռազմաքաղաքական ու տնտեսական գերակայության հասնելու և Արցախը հետ գրավելու ադրբեջանական տասնամյակների ռազմավարությունն ու դրա վրա կառուցված քարոզչությունը ձախողվել է, որի վերջին ակորդը դրեց 2018թ. Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական և տնտեսական փոփոխությունը։ Հայաստանի տնտեսությունը երկրորդ շնչառությունն է ստանում՝ իր զարգացման տեմպով, ավելի քան երկու անգամ, գերազանցելով ադրբեջանականին։ Ավելին, ըստ որոշ տվյալների, արդեն 2020-ից Հայաստանի՝ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով Հայաստանն առաջ է անցնում Ադրբեջանից, իսկ ժողովրդավարության ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ցուցանիշներով այս երկու երկրներն արդեն համեմատության եզրեր չունեն։ Ահա, այս ամենի ֆոնին, ալիևյան կլանը պետք է ստեղծի նոր միֆեր ու թշնամու նոր կերպար, որով կփորձի ևս որոշ ժամանակ սնել սեփական՝ արդեն դժգոհ հասարակությանը՝ սեփական ձախողումները բարդելով ուրիշի վրա։ |