«Կլինի դատական քննություն, կտեսնեք՝ ինչն է ջուր». դատախազ Գևորգ Բաղդասարյան
![]() 398 Երկուշաբթի, 09 դեկտեմբերի, 2019 թ., 17:00 «Ես չեմ կարող ասել՝ որևէ դատավոր խուսափելու հիմք կունենա՞, թե ոչ: Այդ հարցը յուրաքանչյուր դատավոր ինքը պետք է իրեն տա: Ես իմ մասով մասնակցում եմ սույն գործով որպես մեղադրող և առանց խուսափելու պաշտպանում եմ մեղադրանքը». դեկտեմբերի 9-ին Վերաքննիչ դատարանի վճիռը հրապարակելուց հետո ասաց մեղադրող Գևորգ Բաղդասարյանը՝ այն դիտարկմանն ի պատասխան, թե մյուս դատավորները և՞ս չեն գնա նույն՝ ինքնաբացարկի ճանապարհով: Հարցին, թե մտավախություն չունի՞, որ դա նախադեպ կարող է ստեղծվել, և առաջիկայում գործը քննող դատավոր այլևս չլինի, ինչպես նշել էին Ռ.Քոչարյանի պաշտպանները, դատախազն ասաց, որ բոլոր այն դեպքերում, երբ չկա գործը քննող դատավոր, հարցն օրենսդրորեն կարգավորված է: Այս դեպքում դատավորը, ում մակագրված է գործը, կարող է ինքնաբացարկ չհայտնել: Գ.Բաղդասարյանը չհամաձայնեց նախկին նախագահի պաշտպանների այն գնահատականին, թե «գործը ջուր է»: «Կլինի դատական քննություն, կտեսնեք՝ ինչն է ջուր»,- ասաց նա: |