«Նարեկ Մալյանի համար Վովա Գասպարյանի PR-ն ավելին էր, քան Հայաստանի ու Արցախի շահը». Դանիել Իոաննիսյան
![]() 342 Երեքշաբթի, 10 դեկտեմբերի, 2019 թ., 12:45 «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ հիմնադիր, ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ուրեմն՝ 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանի ոստիկանությունը մի մեծագույն PR կիքս էր արել, որը կարող էր լրջագույն քաղաքական խաղաքարտ դառնալ Ադրբեջանի ձեռքում: Ես զանգեցի ոստիկանապետի՝ այդ գծով օգնական Նարեկ Մալյանին ու փորձեցի բացատրել կիքսը: Հարցի էությունը հասկացավ, բայց Վովա Գասպարյանի PR-ն ավելին էր, քան Հայաստանի ու Արցախի շահը: Ամեն րոպեն կարևոր էր, ամեն րոպե ադրբեջանցիները կարող էին տեսնել ոստիկանության հրապարակած տեսանյութն ու բեռնել այն, բայց ոստիկանությունում հրաժարվում էին ջնջել այն: Տեսանյութը հեռացվեց միմիայն իմ առաջարկությամբ ԱԳՆ-ի միջամտությունից հետո: Բարեբախտաբար, Ադրբեջանի համապատասխան մարմինները չհասցրեցին հասկանալ, թե իրենց համար ինչ գանձ էին համացանց գցել Հայաստանի ոստիկանության ՊՌ-շիկները»: |