«ԱՄՆ-ը թևակոխում է Միջին Արևելքում նոր դաշնակիցների կերտման քաղաքականության». Արա Պապյան
![]() 329 Ուրբաթ, 13 դեկտեմբերի, 2019 թ., 19:20 «Մոդուս Վիվենդի» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Արա Պապյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայկական հարցի որակապես նոր փուլն ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության հարցում իրավա-քաղաքական դիրքորոշման արտահայտումը «ճշմարտության և արդարության հաղթանակն է»։ Գուցե այդպես է։ Բայց դրանից առաջ ու դրա համար Միացյալ Նահանգները Միացյալ Հայաստանի գաղափարի իրականացման երկար ու դժվարին պայքարի առաջին քայլն է անում։ Միացյալ Հայաստանի կերտումը համապատասխանում է ԱՄՆ շահերին և դա միջնաժամկետ ծրագիր է։ Միացյալ Նահանգներն անցնում է Ռուսաստանի ու Թուրքիայի նկրտումների կրկնակի զսպման (double containment) քաղաքականության։ Բանաձևերի (#296 և # 150) ընդունումը՝ դրա վկայությունն է և ակնարկը։ Ըստ այդմ՝ ԱՄՆ թևակոխում է Միջին Արևելքում նոր դաշնակիցների կերտման քաղաքականության։ Այդ քաղաքականության մեջ հայերին և քրդերին վերապահված են տարբեր, բայց փոխլրացնող ու կարևորագույն դերեր»։ |