«Բաքվի բռնապետի նախաձեռնած արտահերթ ընտրությունները հետաքրքիր զարգացումներ են արձանագրում». Վարդան Ոսկանյան
![]() 321 Շաբաթ, 21 դեկտեմբերի, 2019 թ., 04:40 Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բաքվի բռնապետի նախաձեռնած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն արդեն իսկ բավական հետաքրքիր զարգացումներ են արձանագրում Ադրբեջանում թալիշական հարցի արդիականացման շրջարկում։ Թալիշաբնակ շրջաններից պատգամավորության հայտ ներկայացրած թեկնածուներից մեկը նախընտրական պաստառի վրա, կարծեմ՝ այս երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ օգտագործել է նաև իր մայրենի լեզուն՝ թալիշերենը։ Եթե, ի հեճուկս Բաքվի բռնապետի ծրագրերի, անկախ իրենց կամքից Ադրբեջան հորջորջվող արհեստածին կազմավորման մեջ հայտնված թալիշները կարողանան մի քանի պատգամավորով ներկայացված լինել գալիք խորհդարանում, ապա հնարավոր է, որ ձևավորվի ոչ պաշտոնական թալիշական խորհրդարանական խմբակցություն, ինչը լրջագույն առաջընթաց կլինի թալիշական հարցի լուծման ճանապարհին և հսկայական գլխացավանք Բաքվի բռնապետի վարչակարգի համար»։ |