«Տեր-Պետրոսյանը հայաստանյան իրականություն ներմուծեց արժեքներ». Արման Մուսինյան
![]() 357 Հինգշաբթի, 09 հունվարի, 2020 թ., 16:30 ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը հայաստանյան քաղաքական իրականություն ներմուծեց արժեքներ, որոնք անկյունաքարային են պետության և հասարակության առողջ զարգացման տեսանկյունից: Չնայած մեր նորանկախ պատմության վայրիվերումներին ու այդ արժեքների նկատմամբ սանձազերծված արշավանքներին՝ այսօր էլ ինքն է մնում այդ արժեքների պահպանման ու տարածման ջահակիրը: Խոսքի արժեքը - Կուռ, հիմնավոր, պարզ, զերծ կեղծիքից, ստից ու սեթևեթանքներից: Անպատասխան հարցեր չթողող և, որ առավել կարևոր է՝ մտքի ու գործողության հեռանկար բացող: Տեր-Պետրոսյանը երբեք չի չարաշահել խոսքը, հենց խոսքի արժեքի ու կշռի նկատմամբ տածած գուրգուրանքից: Գործի արժեքը - որպես քաղաքական գործչի գերագույն նպատակ, դրանով սերունդներին ու պետությանը ծառայելու միակ միջոց: Գործի նկատմամբ տածած գորով ու վերաբերմունքն է անկյունաքարայինը թիմակցի, պարտնյորի, նույնիսկ հակառակորդի գնահատման հարցում: Բացի այդ՝ Տեր-Պետրոսյանն անավարտ գործ չի թողնում: Մի բան սկսեց, հասցնելու է իր ավարտին, ինչքան էլ ջանք այն չպահանջի: Ոտքից գլուխ քաղաքական վարքագիծը, հետևաբար, պատասխանատվության խորը գիտակցությունն ու անանձնականությունը - որը, ըստ էության, ներառում է վերը նշված արժեքները և դրան գումարում իր անելիքն ուրիշի վրա չգցելու, ամենադժվար պահին խրամատը չլքելու, սեփական անձը գործին ստորադասելու հատկությունները: Մաքրամաքուր, գեղեցիկ ու հնչեղ հայերենը - հավելյալ բացատրությունների կարիք, վստահ եմ, չկա: Նախագահ Տեր-Պետրոսյանի նվաճումների մասշտաբայնությունն ու պատմականությունը դեռ կբացվի հասարակության առաջ իր ողջ պերճանքով: Ամեն ինչ իր ժամանակն ունի: Այն ուրացողները, խեղաթյուրողներն ու կեղծողներն անդառնալիորեն պարտվել են այս «պատերազմում»: Նախագահի նվաճումները, ինչպես և նրա ներմուծած արժեքները դեռ երկար տարիներ հիմք են ծառայելու մեր ժողովրդի ու պետության հաջողությունների համար: Այնպես, որ Տեր-Պետրոսյանը, ինչքան էլ իր անցյալի գործերով բացառիկ, եղել և մնում է ապագայի գործիչ՝ ջահը ձեռքին պահած: Շնորհավոր»: |