«Ինքնասպանության դեպքերը պատշաճ վերլուծության չեն ենթարկվում». Արման Թաթոյան
![]() 246 Ուրբաթ, 17 հունվարի, 2020 թ., 11:40 «Համակարգային կարևորագույն հարց կա. այդ մասին այդքան խոսում եմ, բայց խնդիրը շարունակում է մնալ չլուծված: Մահվան դեպքերը՝ կլինի ինքնասպանություն, հիվանդության հետևանքով կամ այլ պատճառով, միևնույն է, պատշաճ վերլուծության չեն ենթարկվում, հատկապես ինքնասպանությունները»,- «Ազատազրկման վայրերում խնդիրներին և ՄԻՊ-ի՝ որպես կանխարգելման մեխանիզմին նվիրված քննարկումից» առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը: Թաթոյանի խոսքով՝ հարցը սահմանափակվում է միայն անհատական դեպքերը քննելով և վերջ: «Մինչդեռ պետք է ուսումնասիրություններ կատարվեն, պատճառները վերլուծվեն, դրան նպաստող պայմանները վեր հանվեն, համակարգային կանխարգելման միջոցներ ձեռնարկվեն...սա է կարևորագույն խնդիրը, իսկ մեզ մոտ, ցավոք սրտի, արդյունավետ կանխարգելման միջոցները շարունակում են մնալ ոչ բավարար մակարդակի»,- նշեց պաշտպանը: |