«Հայերի ու ադրբեջանցիների շփման լավագույն տարբերակն առևտուրն է». Աշոտ Միրզոյան
Կիրակի, 02 փետրվարի, 2020 թ., 01:05
Գրող, հրապարակախոս Աշոտ Միրզոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ընդհանրապես ժողովուրդները միմյանց հետ բարիդրացիական հարաբերություններ են հաստատում ամենահասարակ առևտրի միջոցով, երբ համոզվում են, որ դիմացինն իր նման չարքաշ մարդ է ու իր ընտանիքի հոգսերով է ապրում, երբ համոզվում է դիմացինի ազնվության և բարյացակամության մեջ, երբ ժամանակին՝ 90-ականներին այդպիսի շփումների միջավայր էր հայ-վրացական սահմանին գտնվող Բագրատաշեն-Սադախլո տոնավաճառը, որում, բացի հայերից ու վրացիներից, ակտիվ էին նաև Մառնեուլի և Սադախլոյի ադրբեջանցիները:
Այդ տոնավաճառի շնորհիվ մշակվում էին ողջ Լոռու մարզի և Տավուշի մարզի հողերը. Վրաստանում և նաև Ադրբեջանում պահանջարկ ունեին մեր կարտոֆիլն ու կաղամբը, ճակնդեղն ու դեղձը, խաղողն ու սիգան, միսն ու պանիրը....
Մեր գյուղացին գիտեր, որ դրանք գալիս են դաշտից և այգուց տանում: Ցանկացած արտադրության մեջ, այդ թվում՝ գյուղմթերքների, անչափ կարևոր է 90 տոկոսանոց իրացման հեռանկարը: Այո, խիստ կարևոր է իրացումը:
Բագրատաշենի տոնավաճառի վերաբացման վերաբերյալ բազմիցս եմ անցած տարիներին ֆեյսբուքում հանդես եկել: 2018 թվականին էլ նման մի հոդված տպագրել եմ «Էկոնոմիկա» հանդեսում:
Հիմա հարցն այլ հարթության վրա եմ տանում:
Եթե իսկապես ուզում եք, որ հայերն ու ադրբեջանցիները սկսեն խաղաղ գոյակցության գործընթացը, ապա շփման և բարեկամական հարաբերությունների հաստատման լավագույն տարբերակը տնտեսական համագործակցությունն է՝ թեկուզ ամենահասարակ մանրածախ և մեծածախ առևտուրը»: