«Բազմաթիվ քաղաքացիներ բողոքում էին Սերգեյ Գրիգորյանից՝ իրենց բիզնեսը խոչընդոտելու համար». Հ. Խանումյան
![]() 2469 Երկուշաբթի, 03 փետրվարի, 2020 թ., 14:45 Արցախի ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ասկերանի շրջանի վարչակազմի նախկին ղեկավար, Ոստիկանության գեներալ-մայոր Սերգեյ Գրիգորյանի ապօրինությունների մասին բազմաթիվ հաղորդումներ կան: Ես հիշում եմ, օրինակ, թե ինչպես էր նա, Կարկառի ափերը պաշտպանող բետոնե կոնստրուկցիաներն ապամոնտաժելով կառուցել պահեստ և այդ պահեստն այնուհետև վարձով տվել պետական հիմնադրամի: Բազմաթիվ քաղաքացիներ բողոքում էին նրանից իրենց բիզնեսը խոչընդոտելու համար: Եվ ահա, աննախադեպ բան է տեղի ունեցել, Արցախի դատախազությունը մեղադրում է Սերգեյ Գրիգորյանին ակնհայտորեն իր լիազորություններից դուրս գալու, պաշտոնը շահադիտական նպատակներով օգտագործելով քաղաքացուց 3 միլիոն դրամ վերցնելու մեջ: Չնայած դատախազությունը գործը վարույթ է ընդունել և քրեական գործ հարուցել դեռ 2019թ. սեպտեմբերին, զարմանալիորեն այն դեռ դատարան չի հասել»: |