Դատախազությունը կրկին չի հաստատել Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը
![]() 311 Երկուշաբթի, 10 փետրվարի, 2020 թ., 16:35 Դատախազությունը կրկին չի հաստատել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և ուղարկել է լրացուցիչ քննության։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել են Գլխավոր դատախազության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։ «Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը կայացրել է ըստ մեղադրանքի՝ Արա Բ-ի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Արսեն. Բ.-ի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրական եզրակացությունը չհաստատելու և լրացուցիչ քննություն կատարելու համար քրեական գործը քննիչին վերադարձնելու մասին որոշում՝ նկատի ունենալով, որ ճիշտ չեն որակվել մեղադրյալների կատարած արարքները»,-հայտնել են դատախազությունից։ Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |