Բաքվում ոստիկանությունը թույլ չի տվել ընդդիմությանն ակցիա անցկացնել. ցուցարարներին տեղափոխել են այլ քաղաքներ
![]() 876 Երկուշաբթի, 17 փետրվարի, 2020 թ., 15:15 Բաքվում հանրահավաքի մեկնարկից մի քանի ժամ առաջ ձերբակալվել են քաղաքական հայտնի գործիչներ և թեկնածուներ, այդ թվում՝ «Հանրապետական այլընտրանք» կուսակցության առաջնորդ Իլգար Մամեդովը, «Մուսավաթ» կուսակցության ղեկավար Արիֆ Հաջիլին և հայտնի բլոգեր Մեհման Հուսեյնովը: Հանրահավաքից առաջ տասնյակ ոստիկաններ ձերբակալել են բոլոր նրանց, ովքեր փորձել են մասնակցել ցույցերին։ Ներքին գործերի նախարարությունը BBC-ին հայտնել է, որ ձերբակալվածներ չկան, կան միայն «հանրահավաքներից հեռացվածներ»: Ըստ «Թուրան» գործակալության՝ ձերբակալվածներն արդեն ազատ են արձակվել, հայտնում է «Кавказский узел»-ը: Հիշեցնենք՝ փետրվարի 9-ին Ադրբեջանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո ծավալված ցույցերի ընթացքում ձերբակալվել է 55 մարդ, բոլոր նրանք, ովքեր իրենց անհամաձայնությունն են հայտնել Ադրբեջանի ԿԸՀ-ի կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալների հետ: |