«Մատաղիսում թեկնածուն դիվան է խոստացել, եթե իրեն ընտրեն». Իոաննիսյան
![]() 2675 Ուրբաթ, 06 մարտի, 2020 թ., 23:45 Արցախի սպասվող նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ֆոնին թեկնածուներից որոշներն ահազանգում են համատարած փող բաժանելու մասին։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը «Ֆակտոր»-ի եթերում հաստատել է, որ այդպիսի ահազանգեր նաև իրենք են ստացել. «Բայց Արցախում փողի բաժանումը Հայաստանի պես չի։ Այստեղ ո՞նց է՝ ֆիքսված 10.000 դրամ կաշառք է, ֆիքսված գին էր։ Արցախում շատ ավելի մեծ գումարներ են, և երկրորդ՝ հենց ընտրակաշառքի տեսքով չի: Դրանք շատ ավելի բարեգործության և բարեգործության խոստման տեսքով են, ա՛յ, որ ես ընտրվեմ, դուք դիվան կստանաք, Մատաղիսում թեկնածուն դիվան է խոստացել, և շատ ավելի մեծ բաների է հասնում այդ ամենը»,- ասել է Իոաննիսյանը: Նրա կարծիքով՝ բաժանվող փողը կարող է ընտրությունների արդյունքների վրա ունենալ ազդեցություն։ Մանրամասները՝ տեսանյութում: |