«Ադրբեջանցի տղամարդիկ հայ մորթելու, սպանելու խոստումներ են տալիս». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 379 Շաբաթ, 07 մարտի, 2020 թ., 20:35 Քրդագետ, թուրքագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանում, կարող եմ ասել, ծայրահեղ կետի է հասել հակահայ տրամադրությունները: Ադրբեջանական իշխանական լրատվամիջոցները ժամը մեկ նյութ են դնում շրջանառության մեջ, որն իրենից ներկայացնում է թշնամության քարոզ: Ադրբեջանից զինվորի այսօրվա թաղումն եմ նայում, կանայք աշխարհի անեծքն են տալիս հայերին, տղամարդիկ հայ մորթելու, սպանելու խոստումներ տալիս, կոչեր հնչեցնում, ընդ որում դա կատարվում է իրավապահների ներկայությամբ: Ոչ մի հասարակական կազմակերպություն, հետաքննող լրագրող, իրավապաշտպան չի բարձրացնում այն հարցը, թե՞ արդյոք հայի կողմից է սպանվել այդ զինվորը: Ուղիղ եթերով հեռարձակվող նյութի մեկնաբանություններում կոչ են անում աշխարհի որ ծայրում էլ հանդիպեն հայի, անպայման մորթեն... Ահա այսօրվա Ադրբեջանը...»։ |