Մարսի վրա հայտնաբերվել են կյանքի նոր նշաններ
ԱՄՆ-ի Ջորջ Վաշինգթոնի անվան համալսարանի աստղաբիոլոգները Մարսի վրա հայտնաբերել են կյանքի գոյության նոր ապացույցներ, հայտնում է Phys.org կայքը:
Ավելի վաղ մոլորակի վրա հայտնաբերվել էին օրգանական միացություններ՝ տիոֆեններ: Գիտնականները առաջ են քաշել մոլորակի մակերևույթի վրա այդ միացությունների հավանական առաջացման տեսությունները:
Տիոֆենների առկայության երկու աբիոտիկ վարկած կա՝ երկնաքարերի բախումը Մարսի մակերևույթին և սուլֆատների ջերմաքիմիական վերականգնումը՝ 120 աստիճան ջերմաստիճանում:
Հնարավոր են նաև տիոֆենների ձևավորման մի քանի կենսաբանական եղանակներ: Միացությունները, հավանաբար, կարող էին ձևավորվել միկրոօրգանիզմների գործունեության ազդեցությամբ, որոնք գոյություն են ունեցել երեք միլիարդ տարի առաջ: