«Քոչարյանի, Սարգսյանի մերձավորները և քրեական աշխարհը մոբիլիազացվում է «Ոչ»-ի շուրջ». Արման Բաբաջանյան
Երկուշաբթի, 09 մարտի, 2020 թ., 23:35
«Առաջին լրատվական»-ի եթերում ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն անդրադարձել է ապրիլի 5-ին կայանալիք հանրաքվեին:
«Սկսել ենք մասնակցել քարոզարշավին և «Այո» քարոզել: Արդեն գույքագրում ենք տրամադրությունները և այն խնդիրները, որոնք առկա են: Փորձում ենք հասկանալ՝ ինչ ուղերձներ են անհրաժեշտ, որպեսզի կարողանանք մոտիվացնել մարդկանց՝ ապրիլի 5-ին ժամանակ տրամադրել սեփական ճակատագրի, սեփական երկրի ապագայի համար, մասնակցել հանրաքվեին և անհրաժեշտ «Այո»-ն ասել այս կարևոր հանգրվանում: Կարծում եմ՝ մենք ճիշտ ճանապարհի վրա ենք, և ընդհանուր տրամադրությունները դրական են»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանի և Ռ. Քոչարյանի աջակիցներն ու քրեական տարրերը «Ոչ»-ի միջոցով ռևանշի շանս են տեսնում. ««Ոչ»-ի շտաբը Բաղրամյան 10 հասցեում է՝ Սահմանադրական դատարանում: Այդ շտաբը գլխավորում են նախկին իշխանավորները Ռ. Քոչարյանի և Ս. Սարգսյանի մերձավորներն ու կուսակիցները և դրանք մեծ հաշվով համակարգվում են ՍԴ նախագահի և անդամների կողմից...: Քրեական աշխարհը մոբիլիազացվում է «Ոչ»-ի շուրջ»,- ասել է Բաբաջանյանը: