Իշխանությունը մոբիլիզացրել է ուժերը, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենը յուրայինը լինի, որպեսզի ուսանողները հանրաքվեին միաբերան «ԱՅՈ» ասեն. «Հրապարակ»
![]() 236 Երեքշաբթի, 10 մարտի, 2020 թ., 09:40 «Իշխող կուսակցության համար Իջևանում կրկին ակտիվ գործընթացներ են. մարտի 16-ին ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդն ընտրելու է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրեն։ Հիշեցնենք՝ ժամանակին «քայլիստները» մտան նախկին տնօրեն Սամվել Առաքելյանի սենյակ և հրաժարական պարտադրեցին: Մասնաճյուղի տնօրենի թեկնածուների մեջ է վարչապետ Փաշինյանի քավորի՝ Իջևանի քաղաքապետի ԺՊ Հայկ Ղալումյանի ընկերը՝ Հայկ Քամալյանը, որը շարքային դասախոս է, մյուս թեկնածուները դոկտոր-պրոֆեսորներ են (թեկնածուները 6-ն են, նրանց թվում են՝ ՀՅԴ նախկին փոխմարզպետ Վարդան Ալեքսանյանը, ԱԱԾ նախկին աշխատակից Հովսեփ Մովսիսյանը)»։ Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում: |