«Փաշինյանն այժմ ծրարներ է ստանում օլիգարխներից». Նարեկ Սամսոնյան
![]() 403 Չորեքշաբթի, 11 մարտի, 2020 թ., 00:15 «Քաղաքացիական գիտակցություն» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Նարեկ Սամսոնյանը, «168 ժամ»-ի եթերում, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի հայտարարած կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մինչև վերջ չի կարող գնալ իր մատնանշած գործարքների բացահայտմանը, որովհետև ինքն այդ գործարքների մի մասն է կազմել։ «Հիմա իմ հայտարարությունը կարող է ՀՔԾ-ին ստիպել ինձ վրա ևս մեկ գործ հարուցել, ուստի կհորդորեմ հարուցել։ Եվ այսպես՝ Նիկոլ Փաշինյանը կաշկանդված է բացահայտելու նախկինների կողմից ծրարներով տրված գումարների դեպքերը, որովհետև ինքն էլ է այդ ծրարներից օգտվել։ Մենք չենք օգտվել և չենք օգտվում իշխանական ծրարներից, ուստի, երբ կլինի իշխանափոխություն, հաջորդ իշխանությունը կաշկանդված չի լինի բացահայտել թե՛ նախկինների ստացած ծրարները, թե՛ Փաշինյանի ստացած գումարները, որոնք Տիգրան Ավինյանի միջոցով ստանում է օլիգարխներից»,- ասել է Սամսոնյանը։ Մանրմասները՝ տեսանյութում: |