«Արայիկ Հարությունյանը թալանել և շարունակում է թալանել Արցախի ունեցվածքը». Վահան Բադասյան
![]() 7339 Չորեքշաբթի, 11 մարտի, 2020 թ., 23:50 Արցախի նախագահի թեկնածու Վահան Բադասյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է. «Ես մնալու եմ ընդդիմության մեջ, պայքարելու եմ մինչև հաղթի ժողովուրդը, այս հողակտորը՝ Արցախը, լինի Հայաստանի կազմի մեջ և լինի անվտանգ»: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում 2018-ին տեղի ունեցած փոփոխությունների շունչը հասել է Արցախ. «Նախքան հեղափոխությունը Արցախում վիճակն ավելի վատ էր, քան՝ Հայաստանում, որովհետև այստեղ իշխանական լծակներն ավելի ուժեղ էր օգտագործվում»,- նշել է նա: Եթերի ընթացքում նա իրեն համարել է միակ ընդդիմադիր թեկնածուն: «Արայիկ Հարությունյանը, լինելով նախորդ իշխանությունների շարունակողը, թալանել և շարունակում են թալանել Արցախի ունեցվածքը. անտառները, անօրեն ՀԷԿ-երը և այլն: Մասիս Մայիլյանը եթե ասի, որ ինքն ընդդիմադիր է, էլի ծիծաղելի կլինի, որովհետև ինքը գնաց կեղծված ընտրություններով հաղթած Բակո Սահակյանի հետ համագործակցելու»,- հայտնել է նախագահի թեկնածուն: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |