Զոհված զինծառայողին այսօր հուղարկավորեցին. նա 2 և 4 տարեկան երեխաների հայր էր
![]() 372 Հինգշաբթի, 12 մարտի, 2020 թ., 20:05 Մարտի 10-ին Նախիջևանի հետ սահմանին հակառակորդի կրակոցից զոհված, պայմանագրային զինծառայող, 36–ամյա Զոհրաբ Սիանոսյանին այսօր՝ մարտի 12-ին, Արարատի մարզի Փոքր Վեդի համայնքում հողին են հանձնել զինվորական կարգով։ Զոհրաբը երկու մանկահասակ դուստրերի հայր էր՝ 2 և 4 տարեկան։ Նա ծնողների ավագ որդին էր, նրա կրտսեր եղբայրն արտագնա աշխատանքի է մեկնել, ինքն էլ մի քանի օր առաջ էր անցել պայմանագրային ծառայության։ Ավելի վաղ Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ մարտի 10–ին ժամը 15:30-ի սահմաններում, հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցի հետևանքով կրծքավանդակի շրջանում մահացու հրազենային վնասվածք է ստացել պայմանագրային զինծառայող, շարքային Զոհրաբ Գրիգորիի Սիանոսյանը (ծնվ. 1984թ., Արարատի զ/կ): Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունից։ |