«Սահմանված կարգով ընթանում են համաճարակաբանական գործողություններ». ԱՆ
![]() 335 Շաբաթ, 14 մարտի, 2020 թ., 13:50 Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողսայանը նոր գրառում է կատարել սոցցանցում: «Առողջապահության նախարարությունը վերջին օրերին թե՛ բնակչությունից և թե՛ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներից պարբերաբար «ահազանգեր» է ստանում, որ հանրապետության այս կամ այն տարածքից մարդկանց են «մեկուսացնում»: Այս կապակցությամբ հայտնում ենք, որ կորոնավիրուսային հիվանդության վիճակով պայմանավորված՝ երկրում ընթանում են համաճարակաբանական գործողություններ՝ սահմանված կարգով: Լրատվամիջոցներին խնդրում ենք՝ «ահասարսուռ» վերնագրերով խուճապային տրամադրություն չստեղծել, վստահել, որ նախարարությունը պատշաճ իրականացնում է իր լիազորությունների շրջանակներում անհրաժեշտ աշխատանքները: Իսկ բնակչությանը հորդորում ենք՝ պահպանել հանգստություն և հետևել պաշտոնական լրահոսին»: |