«Խորհրդակցության ժամանակ կայացրել ենք մի շարք որոշումներ». Արայիկ Հարությունյան
![]() 353 Կիրակի, 15 մարտի, 2020 թ., 15:45 ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Քիչ առաջ խորհրդակցության ժամանակ կայացրել ենք մի շարք որոշումներ, որոնք նպաստելու են կրթական և ոլորտային գործունեության շարունակականությանը: Հիշեցնեմ, որ ուսումնական հաստատություններում դասերը հետաձգված են առնվազն մինչև մարտի 23-ը: ✅ Մարզպետարանների համար պատրաստվելու են դպրոցների ախտահանման ուղեցույցեր, ներկայացվելու են ախտահանող ընկերությունների և ախտահանող նյութեր արտադրող ընկերությունների ցանկեր՝ ուսումնական հաստատություններում ախտահանման և հիգիենայի ապահովման գործողությունները դասերն ապագայում վերսկսվելուց առաջ պատշաճ կազմակերպելու համար: ✅ Կազմակերպվելու են առցանց հարթակներ ուսումնական հաստատությունների սաների կրթական գործընթացների շարունակականությունը հնարավորինս ապահովելու համար: ✅ Կազմվել են նախարարության աշխատակիցների խոցելի խմբերի ցանկեր՝ աշխատանքը հեռավար կազմակերպելու համար: ✅ Վաղվանից խիստ միջոցառումներ կիրականացվեն նախարարությունում հակահամաճարակային գործողությունների շրջանակներում՝ աշխատակիցների ջերմաչափումներ, ձեռքերի ախտահանում և այլն: ✅ Հանձնարարվել է թանգարանների և թատրոնների հետ մշակել և կազմել առցանց ծրագրերի ցանկ՝ սահմանափակումների այս փուլում աշակերտների կրթամշակութային ներգրավվածությունն ապահովելու համար: ✅ Կայացվել են այլ որոշումներ: Հ. Գ. Այս հավաքից առաջ բոլորի ջերմությունն ստուգվել էր, ձեռքերն ախտահանել էին»: |