«Խորհրդակցության ժամանակ կայացրել ենք մի շարք որոշումներ». Արայիկ Հարությունյան
Կիրակի, 15 մարտի, 2020 թ., 15:45
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Քիչ առաջ խորհրդակցության ժամանակ կայացրել ենք մի շարք որոշումներ, որոնք նպաստելու են կրթական և ոլորտային գործունեության շարունակականությանը: Հիշեցնեմ, որ ուսումնական հաստատություններում դասերը հետաձգված են առնվազն մինչև մարտի 23-ը:
✅ Մարզպետարանների համար պատրաստվելու են դպրոցների ախտահանման ուղեցույցեր, ներկայացվելու են ախտահանող ընկերությունների և ախտահանող նյութեր արտադրող ընկերությունների ցանկեր՝ ուսումնական հաստատություններում ախտահանման և հիգիենայի ապահովման գործողությունները դասերն ապագայում վերսկսվելուց առաջ պատշաճ կազմակերպելու համար:
✅ Կազմակերպվելու են առցանց հարթակներ ուսումնական հաստատությունների սաների կրթական գործընթացների շարունակականությունը հնարավորինս ապահովելու համար:
✅ Կազմվել են նախարարության աշխատակիցների խոցելի խմբերի ցանկեր՝ աշխատանքը հեռավար կազմակերպելու համար:
✅ Վաղվանից խիստ միջոցառումներ կիրականացվեն նախարարությունում հակահամաճարակային գործողությունների շրջանակներում՝ աշխատակիցների ջերմաչափումներ, ձեռքերի ախտահանում և այլն:
✅ Հանձնարարվել է թանգարանների և թատրոնների հետ մշակել և կազմել առցանց ծրագրերի ցանկ՝ սահմանափակումների այս փուլում աշակերտների կրթամշակութային ներգրավվածությունն ապահովելու համար:
✅ Կայացվել են այլ որոշումներ:
Հ. Գ. Այս հավաքից առաջ բոլորի ջերմությունն ստուգվել էր, ձեռքերն ախտահանել էին»: