«400 դրամանոց սպիրտը 3400 դրամով է վաճառվում խանութներում». Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 331 Երկուշաբթի, 16 մարտի, 2020 թ., 23:05 ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն, ԱԺ-ում մտքերի փոխանակման ժամանակ խոսելով այս օրերին գնաճի մասին, ասաց, որ դա ՏՄՊՊՀ-ի խնդիրն է, որը պետք է զբաղվի այդ հարցով։ «400 դրամանոց սպիրտը 3400 դրամ է վաճառվում խանութներում։ Եթե դիմակների դեպքում մենք կարող ենք ադեկվատ բացատրություն գտնել, ապա այս դեպքում բացատրություն չկա»,- ասաց նա։ Պատգամավորը նշեց, որ Արաբկիրի մոտավորապես 40 դեղատներում մոնիթորինգ է արել, որտեղ դիմակներ չկան։ Կենտրոնի սրճարաններում ևս մոնիթորինգ է արել ԲՀԿ-ական պատգամավորը․ «Մարդիկ հանգիստ նստած նարգիլե են ծխում․․․Ես իրենց չեմ մեղադրում․ այդ մարդկանց ինչ-որ մեկը պետք է բացատրեր իրենց քայլերի կարևորությունը։ Մարդկանց մի խումբ էլ կա, որոնց պետք է բացատրել՝ ի՞նչ պետք է անել խուճապի չմատնվելու համար»,- նշեց Ն․ Զոհրաբյանը։ Վերջինի խոսքով՝ աչքի հուլունք կախելը և տանը խունկ ծխելը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի լավագույն տարբերակը չէ։ |