Նավթային տանկերների նավափոխադրավարձի «աստղաբաշխական» աճ է տեղի ունեցել. #Bloomberg
Նավթային ընկերությունների համար սուպերտանկերների նավափոխադրավարձը «չափազանց բարձր» և «աստղաբաշխական» գների է հասել նավթափոխադրող նավերի պահանջարկի և Սաուդյան Արաբիայի գործողությունների պատճառով, գրում է Bloomberg-ը: Նախկինում Ռիադը հայտարարել էր, որ Saudi Aramco-ն իր գնորդներին կտրամադրի մեկ բարելի դիմաց 6-8 դոլար զեղչ:
Այսպիսով, Tankers International ընկերության փոխանցմամբ՝ գերծանրքաշային Princess Mary նավափոխադրավարձի գինը գերազանցել է օրական 400 հազար դոլարը: Ապրիլի սկզբից Մերձավոր Արևելքից Հնդկաստանի արևմտյան ափեր նավթ տեղափոխող Indian Reliance Industries Ltd-ը պահեստավորել է։ Գործակալության տվյալներով՝ այս ափին գտնվող Ջամնագարա նավթի վերամշակման առանցքային կենտրոնի հետ հեռավորությունը կազմում է մոտ 1,3 հազար մղոն (ավելի քան 2 հազար կմ) կամ 4-5 օրվա ճանապարհ:
Ըստ Բալթյան բորսայի՝ մարտի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում Մերձավոր Արևելքից Չինաստան տեղափոխող տանկերի կանոնավոր փոխադրման փոխարժեքն աճել է 700%-ով՝ հասնելով օրական 243 հազարի:
Ըստ Բալթյան բորսայի տվյալների՝ մարտի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում Մերձավոր Արևելքից Չինաստան տանկերի կանոնադրության փոխարժեքն աճել է 700%-ով՝ հասնելով օրական 243 հազարի: