«Կորոնավիրուսից մեկն ակնհայտորեն «փրկվել է», այն էլ` ժամանակավորապես»․ Արուսյակ Ջուլհակյան
![]() 519 Չորեքշաբթի, 18 մարտի, 2020 թ., 10:15 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել. աշխարհում շատերն են տուժել: Բայց կա մեկը, որն ակնհայտորեն «փրկվել» է, այն էլ՝ ժամանակավորապես:) և այդ մեկ մարդը ՍԴ նախագահի աթոռը աճպարարությամբ «ցմահ զավթած» Հրայր Թովմասյանն է: Կորոնավիրուսի տեսքով վրա հասած անսպասելի «հրաշքի» առկայությունից, ուրախությունից իրեն ակնհայտորեն կորցրած հարցազրույցներ է տալիս, քաղաքական հայտարարություններ անում հերթական անգամ՝ եսիմորերորդ անգամ մոռանալով, որ այլևա քաղաքական գործիչ չէ և կաշկանդված է քաղաքական զսպվածության սկզբունքի պահպանման պարտադիր պահանջով: Էլ կառավարությունը կոմպետենտ չէ օրինականության շրջանակնկերում գործելու, էլ Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս արտակարգ դրություն հայտարարել նման իրավիճակներում, էլ կառավարությանը զսպող միակ մարմինը Բարձր դատարանն է)) Կա կյանք կորոնավիրուսից հետո, ու հենց էդ ժամանակ էլ քաղաքացիները 2018-ի գարնան նման նորից հարյուր հազարներով դուրս են գալու ու գնան ընտրական տեղամասեր ու թե՛ ձեզ փոխեն, թե՛ ձեր գրած ու կեղծիքներով ժողովրդին պարտադրած Սահմանադրությունը: Հ.Գ. այս հրաշք հարցազրույցը կարճ ժամանակ անց ջնջվել է համացանցից: Երևի իրենք էլ են հասկացել, որ չափն անցել են»: |