ԱԳՆ հորդորը՝ Թուքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին
Չորեքշաբթի, 18 մարտի, 2020 թ., 17:25
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մարտի 18-ին տեղեկատվական հարթակի միջոցով կոչ արեց Թուքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ կապ հաստատել ԱԳՆ հյուպատոսական ծառայության հետ, որպեսզի քայլեր ձեռնարկվեն նրանց վերադարձն ապահովելու համար:
Վերջերս Թուրքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացին նման խնդիր է ունեցել, չի կարողացել վերադառնալ Հայաստան։
Ինչ վերաբերում է ՌԴ-ից ՀՀ քաղաքացիների հայրենիք վերադարձին, ապա դա ամրագրված է ինչպես Հայաստանի կառավարության որոշմամբ, այնպես էլ 2 երկրների վարչապետների զրույցների ընթացքում: Միևնույն ժամանակ ՀՀ ԱԳՆ-ն հորդորում է վերադարձի ցանկության դեպքում հրաժարվել ցամաքային ճանապարհից օգտվելուց, քանի որ այսօրվանից ուժի մեջ է մտել Վրաստանի կառավարության որոշումը, որով 2 շաբաթով արգելվել է այլ երկրների քաղաքացիների մուտքը Վրաստանի տարածք: Այսինքն՝ ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների համար վերադարձի մեկ՝ օդային ճանապարհ կա: Ռուսասատանի քաղաքացիների՝ հայրենիք մեկնելու արգելք ՀՀ կողմից չկա: Սահմանափակումները չեն վերաբերում բեռնափոխադրումներին: