«Անթույլատրելի ենք համարում շահարկումները». Դավիթ Բաբայանը՝ Արցախում ընտրությունների մասին
![]() 379 Շաբաթ, 28 մարտի, 2020 թ., 22:45 Արցախի Հանրապետության նախագահի թեկնածու Դավիթ Բաբայանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ամփոփել է Արցախում ընթացող քարոզարշավը: Նա անդրադարձել է նաև այն քննադատություններին, թե Արցախում ընտրությունները պետք է հետաձգվեն՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի հնարավոր վտանգը: «Անթույլատրելի ենք համարում շահարկումները: Մենք չգիտենք՝ կորոնավիրուսի հետ կապված հարցերն ինչքան կտևեն: Կարող է կորոնավիրուսը տևի 4, 5 կամ 6 ամիս. մենք պետք է շուտ ձևավորենք նոր կառավարման օղակներ, նոր ԱԺ պետք է ընտրվի, գործադիր թևը պետք է կազմավորվի, որը վաղը, աստված չանի, եթե լինեն ինչ-որ խնդիրներ, պետությունն ունենա իր ուժեղ համակարգը, որ կարողանանք դիմակայել: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ կորոնավիրուսի էպիդեմիան չբերի նաև քաղաքական կորոնավիրուսի և կաթվածահար լինի մեր պետությունը»,-ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: