«Զանգերը ֆիքսելը, դրանց սկիզբն ու ավարտը տեղորոշելը կարևոր է պոտենցիալ վարակակիրների քանակը հասկանալու համար». նախարար
![]() 259 Երկուշաբթի, 30 մարտի, 2020 թ., 13:00 «Մշակված անձնավորված տվյալները ոչնչացնելու պահանջն արգելք չէ ապանձնավորված վիճակագրական տվյալներ պահպանելու և օգտագործելու համար: Այստեղից հետևում է, որ արտակարգ իրավիճակի ավարտից հետո ապանաձնավորված տվյալները ցանկացած պահի կարող են անձնավորվել, պահվել անորոշ ժամկետով: Ու նաև ասվում է՝ հետագայում օգտագործելու համար: Ինչի՞ համար կարելի է օգտագործել, չի ասվում: Չե՞ք կարծում, որ դա բաց է, նաև օրենսդրական բաց չէ՞ քրեական պատիժները չխստացնելը». մարտի 30-ի նիստում նման հարցադրում արեց ԼՀԿ պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը՝ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու» նախագծի քննարկման ժամանակ: Օրինագիծը ներկայացնող արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ ապանաձնավորված տեղեկատվությունը որևէ անձնավորված տվյալ չի պարունակում: |