Ի՞նչ փոփոխություններ են կատարվել վիճահարույց նախագծում
![]() 379 Երեքշաբթի, 31 մարտի, 2020 թ., 11:55 «Նժարի վրա դրված են կյանքն ու առողջությունը, մյուս կողմից անձանց իրավունքների և ազատությունների համաչափ սահմանափակումը: Եթե ես որևէ պահի կասկածեի, որ այս միջոցով հնարավոր չի լինելու փրկել մարդկանց կյանքեր, ապա այս նախագիծը կառավարությունը հաստատ հետ կկանչեր». նման պնդում արեց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություն ու լրացում կատարելու օրինագծի քննարկման ժամանակ: «Իմ քայլից» Նազելի Բաղդասարյանն ասաց, որ առաջարկել են մեկամսյա ժամկետը դարձնել 3-7 օր, սակայն այն չի ընդունվել: Ռ. Բադասյանը կրկին նշեց, որ ուսումնասիրվել է միջազգային, մասնավորապես Իսրայելի, Հրվ. Կորեայի և Չինաստանի փորձը և պնդեց, որ առաջարկվող համակարգը բոլոր գործիքներից ամենաարդյունավետն է: Անձնական տվյալների ավտոմատացված մշակման դեպքում անհնատների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի նախագահող Ալեքսանդրա Պիեռուչին և ԵԽ անձնական տվյալների պաշտպանության հարցերով հանձնակատար Ժան Ֆիլիպ Վոլթերը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Դրանում ասվել է, որ սահմանափակումները պետք է լինեն ժամանակավոր և սահմանափակվեն միայն արտակագ դրության ժամակահատվածում: |